0

Kombucha mantarı, kombuçay ve sirkesi

Kombucha

2016 Mayıs ayında Almanya'dan kombucha üzerine uzmanlaşmış bir üreticiden mantar (scoby'leri) temin ettik. Hemen kombuçay üretmeye başladık.

5 yıldır hiçbir sorun yaşamadan hep çoğaldı mantarlar (scoby'ler).

Böylece kombuçay ve kombucha sirkesi de üretiyoruz.

Kargoda bozulmaz. Kombucha ürünleri en az birkaç hafta bozulmadan oda sıcaklığında gönderdiğim pakette kalabilir.
Not: Ürünlerin kullanımı hakkında sorularınız varsa özel mesaj, e-posta, sms gibi yollardan sormayaınız lütfen. Herkesin görebileceği sosyal medya yöntemlerini kullanınız. Hepsine en kısa sürede cevap verilir.
Kefir için buraya tıklayınız.

Kombucha

sipariş

  • 1. Ürünleri sepete ekleyin
  • 2. Sipariş formunu doldurun (sağ üstteki sepetten)
  • 3. Toplam miktarı Havale/Eft yapın

Ödeme seçeneği:
Havale veya eft

Hakan KIRIK
Garanti Bankası
357 - 6688652 ORTAKLAR CADDESİ
TR10 0006 2000 3570 0006 6886 52

TR'siz ve boşluksuz IBAN :
100006200035700006688652

Garanti bankası QR kod ile göndermek için tıklayın.

Sepetinizi onayladıktan sonraki adımda belirteceğiniz Eposta adresi ve telefon bilginiz ile siparişinizi 'GÖNDERİ DURUMU'ndan her an takip edebilirsiniz.
Eğer kargo indirimli veya ücretsiz değilse kargo ücreti size aittir. İlgili kargo şirketine teslimat esnasında kargo masrafını ödersiniz. İndirimli ise en başta ödrsiniz, kargo şirketine ödeme yapmazsınız.

Satış sözleşmesi: Sözleşmeyi kabul ediyorum

Not:

İstanbul'dan tüm Türkiye'ye kargoyla (mantar veya mantarlar gerekli miktarda mayalı çay ile beraber yollanır) 1-2 iş gününde elinizde.

Mantar Fiyatı

1 adet: 150TL, Kargo: 180TL
2 adet: 220TL, Kargo: 190TL
3 adet: 340TL, Kargo: 210TL
1 büyük mantar: 430TL, Kargo: 200TL

Büyük mantar ile 5 litre çay mayalanır.

Kombuçay Fiyatı

4.5 lt: 280TL, Kargo: 250TL
3.0 lt: 190TL, Kargo: 220TL
1.5 lt: 110TL, Kargo: 190TL

Kombucha Sirke Fiyatı

1.0 lt: 220TL, Kargo: 190TL
0.5 lt: 120TL, Kargo: 160TL
0.2 lt: 80TL, Kargo: 160TL

İstanbul/Ümraniye civarı elden teslimat mümkündür.

Sepette Farklı ürünler var ise kargo masrafı düşük olanı dikkate alınır kargo ücreti belirlenmesinde.

Kombuçaylar 2 hafta civarı fermente edilmiş olup şeker oranı minimum-orta arasındadır.

Tüm şişeler dolum öncesi özenle temizlenir ve kontrol edilir.

Büyük boy mantarlar 3, 5 ve 8 litrelik cam kavanozlara uygun; normal mantara göre en az 4-5 kat hacim olarak daha büyük mantardır.

4.5lt kombuçay sadece 1 adet olabilir. Kombuçay siparişlerinin kargoya verilmesi 1-4 günü alabilir. Mayalama süresi 2-3 hafta olduğu için her an hazırda ürün olmayabilir.

Fatura veremiyorum.

hazırlanışı

Metal süzgeç ve metal kaşık kullanmayınız. Kavanoz hava almalı.

Not:

Miktara ve sizin damak zevkinize göre mayalama süresi 10-30 gün arası değişebilir. Birkaç deneme sonrasında ideal süreleri kendinize göre ayarlarsınız. Ben genelde 15-20 gün mayalıyorum.

Gereken malzemeler (1 litrelik üretim için):
1 kombucha mantarı (normal boy) + 1 litre içme suyu + 8 gram siyah çay + 100 ml kombucha suyu + 90 gram şeker ve cam kavanoz, süzgeç vs...

Adım adım :

1- Suyu kaynatın (paslanmaz çelik veya cam tencerede) ve ateşi kapatın, litre başına 8 gram çayı suya ekleyin ve 10-15 dakika demlenmesini bekleyin. Meyveli veya farklı bitki çayları tavsiye etmiyorum. Siyah çay ile hiç sorun yaşamadım.

2- Çaylı suyu süzgeçten geçirip çay parçalarını yok edin (tülbent benzeri pamuklu bir bezden de geçirin aynı anda, çay taneleri kalmasın) ve süzülen çaya litre başına 90 gram şeker ekleyip iyice eritin şekeri.

3- Oda sıcaklığına soğuması için bekleyin. Tüm suyu kaynatmak yerine ben genelde daha az suyu kaynatıp (genelde toplamın yarısını) çayı demliyorum ve şekeri eritiyorum, sonrasında da soğuk temiz su ilave ediyorum. Yoksa tüm suyun soğuması için çok uzun süre beklemek gerekiyor. Örnek: 4 litre demlenmiş çay hazırlamak için ilk etapta 2 litre kaynatıp demleme işini yapıyorum, sonra da tüm şekeri karıştırdıktan sonra üzerine 2 litre soğuk su ilava ediyorum ve oda sıcaklığına soğumasını bekliyorum.

4- Sonrasında misal tencerede 4 litre demlenmiş çay hazırladıysanız üzerine 400 ml kombuçay (önceki mayalamadan) ekleyin. İçine kombucha mantarını eklediğiniz cam kavanozlara elde ettiğiniz karışımı boşaltın (üstten 2 parmak kalınlığında pay kalacak şekilde).

5- Kavanozun ağzını hava alan bir bez ile kapatın ve lastikle tutturun bezi. Kağıt havlu veya benzeri kağıt sakın kullanmayın.

6- Oda sıcaklığında fazla ışık almayan bir yerde 10-30 gün arası bekletin. Bu süre zarfında mümkünse hiç oynatmayın kavanozu. En az 2-3 hafta beklerseniz bebek mantar istenilen kalınlıkta olacaktır mutlaka , kabı sallarsanız dibe batabilir yeni oluşan mantar. Ortam sıcaklığı 20 derecenin altına düşmemesi gerekiyor. En uygun sıcaklık 23 - 30 derece tahminimce.

7- Süzmek için kavanozun içindekileri süzgeçten geçirin. Süzgeçten geçen içilmeye hazır kombuçay sizi bekliyor olacak. Süzgeçte kalan mantarları (eskisi ve yeni oluşanı) ise temiz iyi su ile hafifçe elinize alarak temizleyin, çay ve maya artıkları vs.. üzerinde kalmış olabilir ve üstteki 4.madde için temizlenmiş şekilde bir boş temiz kaba koyun. Eski ve yeni mantar birbirine yapışık olabilir. İsterseniz bunları fazla zorlamadan nazikçe birbirinden ayırıp iki kavanoz ile devam edebilirsiniz. Boşalan cam kavanozları iyice yıkayıp temizledikten sonra kaynar su ile dezenfekte edin. Birinci adımdan devam edeceksiniz yeni bir üretim için.

8- Mantarı kavanoza yerleştirirken koyu ve eski yüzeyinin altta kalması söyleniyor ama pek fark etmiyor sonuçta. Mantarın boyutu kavanozu geçmemesi en uygunudur, yani kavanoza koyunca katlanmış veya kıvrılmış şekilde olmamalıdır. Aksi halde üstte oluşacak bebek mantarı yukarı doğru kaldırır ve kurutabilir.

ayrıntılar

Mayalama süresi yeterince olursa (en az 15 gün) kabınızın üstünde yeni bir mantar oluşmaya başlayacaktır. Süreye bağlı olarak ince veya kalın olacaktır. Yani kavanozda 2 mantar olacaktır mayalama sonunda. Ama bazen biri birine yapışık kalıyor yenisi ve eskisi, çok zorlamadan el ile ayırabilirsiniz. Böylece mantar (scoby) sayınız artacaktır. Bir mantarı en fazla 2-3 mayalamada kullanabilirsiniz. Zaten koyulaşan renginden anlarsınız. Yeni oluşan bebek mantar ya eski mantara yapışık oluşur veya ayrı olarak zar şeklinde sıvının en üstünde oluşur ve bu zamanla aynı orijinal mantar gibi kalınlaşmaya başlıyor. Kavanoza koyduğunuz mantar dibe de batabilir veya çayın içinde veya yüzeyinde de yüzebilir. Nasıl yüzerse yüzsün iş görecektir.

Yeni bir mantar (scoby) hangi sürede oluşur? Cevap: Ortamın sıcaklığına da bağlı olarak genelde 2-4 hafta sonra belirgin bir kalınlığa ulaşmış bebek mantarı kavanozun üstünde görebilirsiniz. Mayalama esnasında kavanozu kımıldatmayınız fazla. Üstte gelişen bebek mantar dibe çökebilir.

Kombucha çayınızı buzdolabında bekletip içebilirsiniz dilediğiniz zaman. Uzun süre bekletirseniz içinde yeni maya parçaları üreyebilir, o yüzden normal çay süzgeçinden geçirip bardağa doldurmanız tavsiye edilir. Zararı yok ama görüntüsünü herkes beğenmeyebilir.

Tavsiye edilen sabahları boş mideye dolu bir bardak içilmesi. Günün kalan saatlerinde de istediğiniz kadar içebilirsiniz. Yine de ilk zamanlar fazla abartmayın. Yavaştan içme miktarını çoğaltın....

Bir kere aldığınız bu mantarı kısa sürede çoğaltıp arkadaşlarınıza verebilirsiniz. Eminim herkes çok mutlu olacaktır.

Eğer mayalama (fermantasyon) süresini en az 5-6 haftaya çıkarırsanız elde edeceğiniz kombucha sirkesi ile saç toniğinden şampuana kadar farklı doğal ürünler oluşturabilirsiniz.

Kullandığınız su temiz içme suyu olmalı. Hijyene büyük önem verin. Cam kase veya kavanozları kaynar su ile sterilize edin. Kaplarınızı iyi örtün, hava alsın ama başka bir şey asla içine girmesin, özellikle meyve sineğine dikkat !

Ara sıra mantarınızı ve kokusunu kontrol edin. Rengi değişmişse (lekeler oluşmuşsa kırmızı, turuncu, yeşil gibi mesela) veya kokusu garip ise o kavanozun içindekileri atın.

Normal boy mantar sipariş içeriği (1 mantar için): 1 mantar + 100ml kombucha başlangıç çayı

Büyük boy mantar sipariş içeriği (1 mantar için): 1 mantar + 500ml kombucha başlangıç çayı

2 mantar gönderiyorsam üstteki rakamları 2 ile çarpın.

Ürünler hakkında sorularınızı (kullanım hakkında özellikle) e-posta veya özel mesajla cevaplamıyorum. Sürekli aynı sorularla karşılaşmak çok zamanımı alıyor. Instagram ve Facebook saylarımızda bulamadıysanız cevabınızı o kanallardan sorunuz lütfen (Tabii özelden mesajla değil). İlk fırsatta mutlaka cevaplarım.

Not: Elimde fazla mantar olduğu zaman size fazladan mantar yolluyorum bazen. Ama başlangıç çayı genelde sizin sipariş verdiğiniz mantar sayısına göre hazırlanıyor. O yüzden ; siz misal olarak tek mantar ısmarladınız ama ben size üç mantar yolladım. Bu durumda siz 3 litre çay mayalayamazsınız. Siz hepsini 1 litrelik tek kavanozda mayalayacaksınız.

Instagram